W ciągu ostatnich kilku miesięcy kwestia usuwania pleśni został skutecznie zastąpiony przez walkę z wirusami i dezynfekcję pomieszczeń. Chociaż wykwity na ścianie nie są aż tak medialne jak wirusy i kwestia odkażania, to ich usuwanie w domach jest nadal ważnym problemem. Skargi klientów wymagają od wykonawców domów, administratorów, czy wynajmujących mieszkanie szybkiego planu działania. Jest to istotne zarówno z uwagi na konieczność usunięcia problemu z pleśnią, jak i pokazania klientom, że dbamy o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Przed usunięciem pleśni należy jednak dokładnie określić źródło problemu. Ocena domu pod kątem wzrostu i usuwania pleśni to coś więcej niż tylko przyjrzenie się temu, co wyraźnie rośnie na powierzchni ściany.
Wpierw trzeba upewnić się, że mamy do czynienia z pleśnią na ścianach, a nie np. grzybem. Często oba te określenia stosowane są zamiennie. Różnica pomiędzy tymi dwoma zjawiskami jest jednak bardzo znacząca. Pleśń na ścianie lub suficie zajmuje jedynie samą powierzchnię. W efekcie jej ataku powstają więc ciemne plamy oraz kropki. Te wykwity nazywane są grzybami pleśniowymi. Dużo większym problem w domu jest pojawienie się na ścianach grzyba. Miejsca, w których pojawia się grzyb, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także wydzielają nieprzyjemny zapach. Co więcej, rozwijający się grzyb ma tendencję do przenikania w głąb murów. W efekcie prowadzi to do niszczenia konstrukcji budowlanych. Sam grzyb może się też dodatkowo rozprzestrzeniać na wyposażenie pomieszczeń. Potrafi on atakować szafki, kanapy czy łóżka. Przyczyna powstawania obu zjawisk jest jednak podobna. Głównym czynnikiem mającym wpływ na rozwój pleśni oraz grzybów jest wilgoć.
W przypadku grzybów pleśniowych należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych rzeczach:
1. Zapobiegaj jej wystąpieniu robiąc wszystko dobrze za pierwszym razem
2. Kiedy zauważysz pleśń, natychmiast się nią zajmij.
Poniższe 5 kroków to typowa procedura usuwania grzybów i pleśni, jaką kierują się wszystkie profesjonalne ekipy trudniące się tym zawodowo. Warto przeanalizować każdy z tych kroków, ale jeśli interesuje Cię jak samo usuwanie pleśni ze ściany, przejdź od razu do sekcji Odgrzybianie ściany.
Ocena rozwoju pleśni to coś więcej niż tylko przyjrzenie się temu, co widocznie rośnie na ścianach lub w rogu pomieszczeń. Pleśń może być niewidzialnym intruzem. Może rozrastać się za i wokół tego, co widoczne jest na pierwszy rzut oka. Skuteczne usuwanie pleśni zakłada więc przede wszystkim poznanie mechanizmów jej rozwoju.
Po pierwsze, warto zrozumieć, że za wszelkim rozwojem pleśni stoi problem z wodą lub wilgocią. Po drugie powinniśmy zlokalizować problematyczną wilgoć. Trzeba poznać jej źródło lub namierzyć, w jaki sposób dostaje się do domu. Ostatecznym celem tych dwóch kroków jest ograniczenie wilgoci w każdym miejscu, w którym może ona sprzyjać rozwojowi pleśni.
Pleśń rośnie poprzez uwalnianie komórek rozrodczych (zarodników) do powietrza. Zarodniki są niewidoczne gołym okiem, a pleśń może rozprzestrzeniać się i rosnąć w dowolnym miejscu w domu, o ma ona dostęp do wilgoci oraz tlenu. Typowe powierzchnie, na których rośnie pleśń, obejmują płyty gipsowo-kartonowe, izolację, płytki, tkaniny i drewno.
Jeżeli Twój dom lub mieszkanie jest ubezpieczone, pomyśl o tym, aby udokumentować problem z pleśnią. Jeśli tylko powstanie tego typu zdarzenia jest uwzględnione w Twoim ubezpieczeniu, to być może ubezpieczyciel poniesie większość kosztów związanych z remontem mieszkania. Podobnie sytuacja ma się w przypadku nowego budownictwa. Wszelkie usterki powinny być zgłoszone do developera, który w ramach gwarancji powinien usunąć wszelkiego rodzaju wykwity i dokonać odpowiednich napraw. Może też zwrócić koszty poniesione przez właściciela mieszkania. Niestety zazwyczaj ani ubezpieczyciel, ani developer nie spieszą się z działaniem. Równocześnie pleśń obecna w mieszkaniu stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Mając na uwadze powyższe, decydując się na samodzielną walkę i usuwanie pleśni ze ścian, warto udokumentować nie tylko stan pierwotny, ale także postęp prac, stopień ich zaawansowania oraz wszelkie związane z tym koszty. Dzięki temu dużo łatwiej będzie nam uzyskać stosowne odszkodowanie.
Dlaczego pleśń w domu stanowi tak duży problem? Oprócz tego, że wygląda brzydko i nieczysto, pleśń ma wpływ na zdrowie ludzi. Zarodniki pleśni, które lądują w wilgotnym lub wilgotnym miejscu, mogą zacząć rosnąć. Wytwarzają wtedy alergeny, czynniki drażniące i potencjalnie toksyczne substancje. Wpływają one na jakość powietrza w pomieszczeniach i zdrowie mieszkańców. Ciągłe narażenie na pleśń w środowisku domowym może spowodować lub pogorszyć wcześniejszy stan zdrowia właścicieli domów.
Pleśń może nie zawsze rosnąć w jednym obszarze. Musisz więc dowiedzieć się, w jak dużym stopniu pleśń opanowała budynek. Obliczenie stopnia zanieczyszczenia wpłynie na dobranie odpowiedniego podejścia do usuwania i czyszczenia pleśni. Ważny jest też dobór odpowiedniego środka do usuwania pleśni lub do odgrzybiania pomieszczeń.
Środki zaradcze zawsze będą obejmować usunięcie istniejącej pleśni przy jednoczesnym unikaniu narażenia siebie i domowników. Ważnym elementem jest też zapobieganie nowemu wzrostowi poprzez zajęcie się źródłem wilgoci. Naprawienie problemu z wilgocią pomoże zapobiec rozwojowi nowych zarodników.
Przygotowanie mieszkania do usuwania pleśni:
W tak przygotowanym pomieszczeniu możesz rozpocząć usuwanie wykwitów na ścianie.
Profesjonalne środki do odgrzybiania lub usuwania pleśni zazwyczaj charakteryzują się wyjątkowo agresywnym działaniem. Warto zawsze pamiętać, aby przy podczas ich stosowania zakładać gumowe rękawice. Aby nie wdychać oparów z tych środków, powinniśmy zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia lub też zabezpieczyć się odpowiednią maseczką ochronną.
Z uwagi na specyfikę powierzchni na rynku dostępne są różne środki do usuwania grzybni. Często zaleca się stosowanie octu jako starego domowego środka. Domowe sposoby często są jednak nieskuteczne. Problem z octem polega na tym, że wiele materiałów budowlanych, zwłaszcza wapno, ma tendencję do neutralizowania kwasu octowego. Co więcej, w przypadku gdy staramy się usunąć grzyb na ścianie wraz z octem, grzybowi dostarczane są nowe składniki odżywcze. Najskuteczniejszym rozwiązaniem są fungicydy. Jednak przy wyborze odpowiedniego roztworu należy zachować dużą ostrożność. Wiele fungicydów zawiera wysoce toksyczne substancje jak na przykład rtęć, arsen czy aldehydy. Mogą one mieć zły wpływ na zdrowie, w szczególności, gdy są stosowane w pomieszczeniach przez długi czas. Równocześnie środki powierzchniowo czynne są selektywne pod względem skuteczności i nie eliminują wszystkich rodzajów pleśni. Produkty zawierające aktywny chlor wytwarzają silne zapachy, a w kontakcie z kwasami może się z nich wydzielać silnie toksyczny chlorowy gaz.
Nieszkodliwym i skutecznym fungicydem jest Sanosil S010 z nadtlenkiem wodoru i srebrem jako głównymi składnikami aktywnymi. Podczas leczenia dotkniętego obszaru żadna inna substancja poza tlenem (O2) nie jest uwalniana do środowiska. Dlatego w przypadku Sanosil S010 nie trzeba się obawiać negatywnych skutków ubocznych powodowanych przez substancje grzybobójcze rozpraszane w otaczającym powietrzu. Bardzo małe ilości srebra pozostające na dezynfekowanej powierzchni są niewidoczne i nietoksyczne oraz skutecznie hamują nowe zanieczyszczenie.
Oczyszczoną powierzchnię trzeba dokładnie wysuszyć i umożliwić odparowanie resztek wilgoci. Aby przyspieszyć proces suszenia, możemy użyć wentylatorów, osuszaczy lub podnieść temperaturę powietrza w pomieszczeniu.
Całe wyposażanie, które zostały przeniesione z pomieszczenia, o ile nie udało się go dokładnie wyczyścić, koniecznie powinniśmy wymienić.
W pierwszej kolejności powinno się przeprowadzić dezynfekcję wstępną. Środek dezynfekujący powinien być nakładany wacikiem lub szeroką szczotką. Należy nim pokryć powierzchnię zainfekowaną oraz uwzględnić dodatkowe 5-10 cm ściany wokoło. Środek dezynfekujący powinien być stosowany w postaci nierozcieńczonej. Nie należy z nim jednak przesadzać. Jeśli stosujemy odpowiedni środek do usuwania grzyba np. Sanosil S010, wystarczy dokładnie pokryć nim powierzchnię, tak aby nie spływał on kroplami. W skrajnych przypadkach wstępną dezynfekcję należy powtórzyć.
Wstępna dezynfekcja niszczy dużą część pleśni. Jeśli mamy możliwość środek powinien pozostać na czyszczonych ścianach lub suficie 2 – 4 godziny. W praktyce jednak 99% zwilżonej pleśni obumiera już po ok. 60 min.
Usuwanie martwej biomasy.
Ze względu na to, że martwe części grzyba nadal mają właściwości alergizujące, należy się ich dokładnie pozbyć. Po wstępnej dezynfekcji środkiem Sanosil S010 możemy je usunąć szczoteczką z tworzywa sztucznego (np. Szczoteczką do mycia naczyń) i gorącą wodą. Ewentualnie do wody możemy dodać trochę płynu do mycia naczyń. Następnie całość należy pozostawić do dokładnego wyschnięcia. W przypadku silnej inwazji może być nawet konieczne usunięcie wierzchniej warstwy ściany- Tapety, tynku, okładziny ściennej. Możemy do tego użyć szczotki drucianej lub szpachelki. Po oczyszczeniu ściany należy dokonać drugiej dezynfekcji. Po drugiej aplikacji środka do usuwania grzyba lub pleśni NIE NALEŻY zmywać ponownie powierzchni. Po wyschnięciu powierzchni ściany możemy przystąpić do jej naprawy, czyli uzupełniania brakującego tynku i malowania. Równocześnie po całym zabiegu należy dokładnie wyczyścić całe pomieszczenie odkurzaczem wyposażonym w filtr HEPA.
Penetracja trudno dostępnych miejsc
W trudno dostępnych miejscach (np. Ukośne konstrukcje dachowe, klimatyzatory) lub w przypadku zainfekowania bardzo dużych powierzchni Sanosil S010 można również nakładać za pomocą zamgławiacza (dezynfekcja aerozolowa). Przy tego rodzaju zastosowaniach drobno rozpylony Sanosil S010 penetruje również małe pęknięcia i kąty, docierając w ten sposób do miejsc, do których nie można uzyskać dostępu w przypadku zwykłych zastosowań. Dzięki tej metodzie zarodniki, bakterie oraz ewentualne mykotoksyny (np. Aflatoksyna) są zabijane lub dezaktywowane. Niestety zamgławianie ma pewne ograniczenia. Chociaż zarodniki, a także bakterie i wirusy są zabijane bez wysiłku, ilość aerozolu często nie jest wystarczająca, aby całkowicie wniknąć w grube warstwy rozwijającego się nalotu. Takie powierzchnie wymagają wówczas dodatkowej obróbki. Tak więc zamgławianie będzie skuteczne przede wszystkim na wstępnym etapie inwazji lub jako metoda wspomagająca.
To, że pleśń zniknęła i nie ma brudu ani kurzu, nie oznacza, że wszystko jest gotowe. Ostatnim krokiem jest ustalenie, czy twoje wysiłki porządkowe zakończyły się sukcesem. Chociaż ten ostatni krok jest wezwaniem do oceny, istnieje kilka opcji i wskazówek, których należy przestrzegać. Należy przede wszystkim obserwować źródło wcześniejszej wilgoci. Monitorujmy też co jakiś czas stan ścian, na których pojawiły się wcześniej wykwity.
Jeśli chodzi o walkę z pleśnią, kluczem jest przede wszystkim szybkie działanie oraz usunięcie podstawowej przyczyny, jaką jest wilgoć. Problemy zdrowotne związane z występowaniem pleśni w mieszkaniu są zbyt poważne, abyśmy sprawę usuwania pleśni ze ścian bagatelizowali lub oszczędzali na profesjonalnych środkach do walki z pleśnią.