Niestety pomimo największych starań i troski o naszych bliższych raz na jakiś czas zdarza się, że któryś z domowników jest chory. Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed infekcjami w 100%, ale postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami możemy skrócić czas trwania choroby, lub też uniknąć jej przeniesienia na pozostałych domowników.
Wirusy i bakterie mogą znaleźć się w Twoim domu w wielu nietypowych i podstępnych miejscach. Wirusy grypy żyją na niektórych powierzchniach przez około 24 godziny. Norowirus, częsta przyczyna wielu problemów żołądkowych, może utrzymywać się przez kilka dni, a nawet tygodni. I oba są bardzo wyjątkowo zaraźliwe. Wiedza o tym, jak zdezynfekować dom i zniszczyć groźne zarazki, może zapobiec rozprzestrzenianiu się wielu chorób i uchronić Twoich bliskich przed infekcjami.
Wiele groźnych infekcji zaczyna się w miejscach, w których przygotowujemy żywność. Czyszcząc blat wodą z mydłem lub klasycznym płynem do czyszczenia powierzchni możesz łatwo pozbyć się drobnoustrojów i sprawić, że wszystko będzie uporządkowane. Jest to skuteczne rozwiązanie, gdy twoja rodzina jest zdrowa. Jeśli jednak ktoś ma grypę, biegunkę lub pojawiły się nudności, konieczna będzie skuteczna dezynfekcja. Aby uzyskać domowy środek do dezynfekcji, możesz wykorzystać wybielacz chlorowy. Ćwierć szklanki wybielacza należy zmieszać z 3-4 litrami wody. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie jednak użycie profesjonalnego płynu do dezynfekcji. Z uwagi na wzbogacenie go o różne dodatkowe składniki będzie on dużo skuteczniej likwidował prądki oraz nie uszkodzi czyszczonych powierzchni.
Zarazki wręcz uwielbiają chować się w wilgotnych miejscach. To sprawia, że gąbka kuchenna lub łazienkowa jest idealnym narzędziem do rozprzestrzeniania chorób po całym domu. Więc jeśli ktoś w Twoim domu jest chory, porzuć swoją dotychczasową gąbkę. Zamiast niej wypróbuj ściereczkę z mikrofibry. Lepiej wchłania bakterie i inne zarazki niż zwykła bawełniana szmatka. Jeśli jednak naprawdę chcesz czyścić powierzchnie zmywakiem, zwilż go i włóż do mikrofalówki na 2 minuty. Mikrofalówka doskonale wysterylizuje gąbkę. Nigdy jednak nie wkładaj do mikrofalówki suchego zmywaka. Może to spowodować pożar.
Jednorazowe rękawice gumowe, winylowe lub lateksowe stanowią świetną barierę mogącą powstrzymać zarazki przed zetknięciem z dłońmi podczas dezynfekowania domu lub mieszkania. Dodatkowo chronią także skórę przed trudnymi produktami i silnymi środkami do czyszczenia powierzchni. Rękawice po tym, gdy skończysz, należy zawsze wyrzucić. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się choroby. Po zdjęciu rękawic zawsze też warto potem dokładnie umyć ręce.
Uważaj, aby nie przenosić zarazków pomiędzy pomieszczeniami, na przykład wraz ze szmatką lub gąbką. Czyszcząc łazienkę czy kuchnie warto mieć oddzielny zestaw akcesoriów do czyszczenia. Możesz użyć innego koloru gąbki czy zmywka dla każdego pomieszczenia. Dzięki temu z łatwością odróżnisz akcesoria do czyszczenia łazienki od tych do czyszczenia kuchni.
To pomieszczenie w domu zwykle zajmuje najwyższe miejsce w domu pod kątem liczby zarazków. Kiedy twoja rodzina jest chora, łazienka staje się jeszcze bardziej newralgiczną lokalizacją. Kiedy infekcja oraz wirusy dotrą do Twojego domu, to właśnie tu należy skierować pierwsze kroki ze środkiem do dezynfekcji w dłoni. Podczas dezynfekcji łazienki nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu przycisku toalety, baterii prysznicowych, uchwytów szafek, klamek i włączników światła.
Wirusy związane z infekcjami żołądkowymi wyjątkowo łatwo dostają się do obszarów przygotowywania jedzenia i posiłków. Wystarczy tylko 18 cząstek norowirusa, aby zachorować. Jeśli jesteś tym, który jest chory, nie gotuj, dopóki objawy infekcji nie ustąpią na okres 48 godzin. Zdezynfekuj wszystkie dotykane rzeczy. Nie zapomnij to takich miejscach jak uchwyt lodówki i szuflady wewnętrzne, ekspres do kawy, kuchenka mikrofalowa czy krany i gałki kuchenki. Naczynia i akcesoria kuchenne możesz wygotować.
Każdego dnia zmieniaj poszewki na poduszkę. Samą kołdrę możesz zostawić w spokoju, chyba że pościel się zabrudzi. Jeśli masz do czynienia z biegunką lub nudnościami, natychmiast wypierz brudne ubrania. To samo tyczy się zabrudzonej pościeli lub pluszowych zabawek. Staraj się nimi nie wstrząsać. Takie działanie rozprzestrzenia zarazki. Nastawiając pranie, wybierz program, który uwzględnia najwyższą możliwą temperaturę. Podczas suszenia wybierz najcieplejsze lub najbardziej nasłonecznione miejsce w domu. Odpowiednim płynem zdezynfekuj pobliskie szafki nocne i obrzeża ramy łóżka. Jeśli masz w domu małe dzieci, nie zapomnij o przewijaku. Smoczki, gryzaki i zabawki niewrażliwe na wilgoć możesz wyparzyć we wrzątku. Więcej informacji na temat czyszczenia zabawek znajdziesz w naszym artykule “Dezynfekcja przedszkola“.
Pomyśl o tym, gdzie chory mógł odpoczywać. Gdy ktoś kicha lub kasze zarazki grypowe mogą rozprzestrzeniać się na odległość nawet do 1,5 metra. Jeśli zainfekowane było dziecko, zastanów się, czego mogło dotykać. Nie zapominaj o dezynfekcji takich wrażliwych punktów jak piloty, telefony, klawiatury komputerowe, klamki czy włączniki światła. W przypadku wrażliwej elektroniki najpierw spryskaj szmatkę delikatną mgiełkę dezynfekującą, a następnie delikatnie przetrzyj.
Jeśli kupa lub wymiociny dostaną się na podłogę i meble, użyj ręczników papierowych, aby natychmiast wchłonąć nieczystości. Następnie włóż je do plastikowej torby, zawiąż lub uszczelnij i wyrzuć. Po raz kolejny mogą się przydać jednorazowe rękawiczki. Oczyść i zdezynfekuj całą powierzchnie. Zabrudzone dywany i tapicerkę należy czyścić parą w temperaturze 75℃ przez 5 minut lub 100℃ przez 1 minutę. Dopiero taka temperatura pozwala zabić norowirusa powodującego problemy żołądkowe.
Niektórym osobom może wydawać się, że łączenie środków do odkażania pomieszczeń, zwiększy ich skuteczność podczas dezynfekcji mieszkania. Nie wolno nam jednak tego robić. Mieszanie niektórych preparatów czyszczących i środków od dezynfekcji może być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Profesjonalna chemia czyszcząca, w momencie, gdy nie postępujemy zgodnie z instrukcjami producenta, może doprowadzić do podrażnienia oczu, nosa lub gardła. W skrajnych wypadkach, w wyniku mieszania jej z innymi substancjami może wydzielać groźne opary powodujące problemy z oddychaniem.