Ochrona przed wirusami jest szczególnie istotna w miejscach, w których przebywają nasze najmłodsze pociechy. Małe dzieci bardzo często dotykają swojej twarzy, ust, innych dzieci i wszystkiego, co znajduje się wokół. Eksplorują w ten sposób otoczenie i zaspokajając naturalną ciekawość świata. Takie zachowanie jest elementem prawidłowego rozwoju dziecka, ale może także prowadzić do niechcianej infekcji. To właśnie dlatego placówki opieki, do których wysyłamy nasze dzieci, powinny zapewnić maksymalnie skuteczną dezynfekcję i zadbać o odpowiedni poziom higieny. Przydatne mogą się okazać dozowniki do mydła.
Przedszkole i żłobek to miejsca, w których dominują zabawy w grupie. Zabawki przechodzą z rąk do rąk, a wraz z nimi swobodnie przenoszą się zarazki. Poprzez kontakt z licznymi powierzchniami, dłonie dzieci to idealny nośnik wirusów i bakterii. W przedszkolu każda choroba roznosi się błyskawicznie. Niejeden rodzic zapewne spotkał się z sytuacją, w której jedno dziecko z grypą żołądkową w grupie, szybko spowodowało zarażenie większości dzieci. Do największej ilości zakażeń dochodzi oczywiście w okresie jesiennym i zimowym. Niemniej jednak przez cały rok placówka powinna dołożyć wszelkich możliwych starań, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji.
Z jednej strony warto, aby opiekunowie w przedszkolu bardzo wyraźnie komunikowali rodzicom, jak istotnym jest nieprzyprowadzanie chorych dzieci. Rodzice często bagatelizują pierwsze objawy choroby. Liczą na to, że to tylko przejściowe i niegroźne przeziębienie. Jednakże to, co dla jednego z dzieci może być niegroźne dla innych może okazać się niebezpieczne.
Równocześnie ważne jest, aby samo przedszkole zapewniło maksymalny poziom higieny w placówce. Dezynfekowanie rąk przez personel oraz dbanie o to by podopieczni często myli ręce to standard. Czyste powierzchnie, zabawki i błyszczące sanitariaty powinny być wyznacznikiem jakości placówki. Dyrekcja powinna także zapewnić, aby dezynfekcja powierzchni była dokonywana regularnie. To samo dotyczy odkażenia sprzętów oraz sterylizacji zabawek. Do obowiązków przedszkola należy także zadbanie o odpowiednie środki czystości. Z czyszczonych powierzchni korzystają dzieci, dlatego tak istotne jest, aby stosować jedynie atestowane środki do dezynfekcji.
Częstość z jaką należy dezynfekować zabawki nie powinna być w żadnym wypadku uzależniona od ilości dzieci w przedszkolu. Często z uwagi na liczbę grup w przedszkolu, przyjęte przez przedszkole standardy higieny różnią się od siebie. Bardzo często ograniczają się też do minimum wymaganego przez kuratorium. Jednakże przedszkole, któremu faktycznie zależy na bezpieczeństwie i rozwoju dziecka spełni najwyższe możliwe normy.
Według wytycznych GIS związanych z rozprzestrzenianiem się Covid-19 przedszkola i żłobki powinny usnąć z sal zabawki, których nie da się zdezynfekować. Aby ułatwić sobie pracę, część obiektów całkowicie usunęło zabawki. Jednakże dla prawidłowego rozwoju naszych dzieci zabawki są wręcz niezbędne. Dyrekcja przedszkola powinna więc zadbać o wymianę wyposażenia dostosowanego do obecnej sytuacji oraz zapewnić, aby dezynfekcja zabawek była realizowana w sposób właściwy. Wszak skakanki, klocki i układanki to rzecz niezbędna dla każdego dziecka.
Sposoby dezynfekcji zabawek w przedszkolu
Zabawki przed poddaniem dezynfekcji należy dokładnie umyć przeznaczonymi do tego chusteczkami czyszczącymi, gąbkami lub szarym mydłem. Szczególną uwagę należy zwrócić na trudno dostępne miejsca i chropowate powierzchnie.
• Do mycia zabawek pluszowych można wykorzystać produkty do dezynfekcji, które można dodać do prania. Na metce zabawki najczęściej znajduje się instrukcja dotycząca jej prania.
• Do czyszczenia zabawek z elementami z materiału, których nie można po prostu wrzucić do pralki, takich jak np. plastikowe lalki z włosami, można zastosować przeznaczone do tego środki czyszczące w sprayu niezawierające w swoim składzie alkoholu.
• Zabawki interaktywne należy przetrzeć szmatką nawilżoną płynem do czyszczenia. Do ich mycia nie stosujemy wody, która mogłaby uszkodzić elektroniczne elementy.
Zabawki po dokładnym umyciu należy poddać dezynfekcji środkiem w płynie lub w sprayu. Należy zwrócić uwagę na to, aby takie preparaty nie zawierały alkoholu, chloru i aby po ich zastosowaniu przetrzeć dodatkowo zabawki wilgotną gąbką, żeby pozbyć się zapachu środka dezynfekującego.
Procedura mycia i dezynfekowania zabawek dotyczy także zabawek nowych, wyjętych z plastikowego pudełka oraz nowych, niezapakowanych.
Personel przedszkola powinien dbać o to aby brudne zabawki przechowywać w osobnych szufladach lub szafkach niedostępnych dla dzieci.
Dyrekcja placówki powinna uczulić rodziców, aby dzieci nie przynosiły do przedszkola swoich zabawek i nie wymieniały się nimi. Dzieci nie powinny także spożywać posiłków w trakcie zabawy ani zabierać zabawek do pomieszczeń sanitarnych. Dobrym rozwiązaniem jest np. wprowadzenie konkretnych godzin na posiłki. Powinny być one spożywane przez dzieci w osobnej sali. Wychowawczynie powinny także pilnować, aby podopieczni myli ręce przed każdym posiłkiem. Ważnym elementem jest także edukacja związana higieną po skorzystaniu z toalety.
Każda powierzchnia, mebel, drzwi, klamka, balustrady, urządzenia sanitarne i elementy wyposażenia narażone są na kontakt z bakteriami i wirusami. To dlatego istotne jest wpisanie ich do planu higieny. To na jego podstawie wyznaczeni pracownicy będą przeprowadzać czyszczenie i dezynfekcję. Taki plan zawiera wszystkie powierzchnie i elementy wymagające wyczyszczenia i dezynfekcji. Wskazuje także kolejność i częstość ich mycia wyznaczonymi do tego płynami odkażającymi.
Przed procesem dezynfekcji powierzchni należy ją dokładnie umyć. Brud, kurz i tłuszcz skutecznie utrudniają działanie środka dezynfekującego. Tworzą one warstwę ochronną dla wirusów i bakterii. Do czyszczenia powierzchni można wykorzystać, np. wodę z mydłem twarogowym. W przypadku dywanów i tapicerek najlepiej użyć odkurzacza piorącego lub środków do czyszczenia ręcznego.
Drugim etapem jest właściwa dezynfekcja powierzchni. Dokonuje się jej poprzez wytarcie jej przeznaczonym do tego środkiem niezawierającym alkoholu. Odpowiedni środek do dezynfekcji powierzchni to podstawa. Jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań są środki do dezynfekcji pozbawione alkoholu i chloru. Mają one nie tylko właściwości wirusobójcze, bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Poradzą sobie też z niebezpiecznymi prątkami oraz zarodnikami (właściwości sporobójcze). Najważniejsze jednak, by taki preparat był dopuszczony do dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością. Przykładem takiego płynu jest szwajcarski Sanosil S010. Musi on jednak dotrzeć w każde miejsce. W szczególności dotyczy to powierzchni porowatych. Warto do tego wykorzystać mop oraz gąbki i za ich pomocą dokładnie umyć podłogi, meble i sprzęty.
Doskonałym uzupełnieniem procesu dezynfekcji poprzez przecieranie jest zamgławianie ulv. Środek dezynfekujący (np. rekomendowany przez Ministerstwo Zdrowia Sanosil S 010 AEROSOL) jest rozpylany w małych kropelkach cieczy. Wykorzystywane do tego są specjalne urządzenia dezynfekujące – zamgławiacze medyczne. Generują one tzw. suchą parę, która dokładnie wypełnia całe dezynfekowane pomieszczenie. Dzięki temu oczyszcza także powietrze. Nie każdy jednak środek dezynfekujący nadaje się do wykorzystania w zamgławiaczu. Warto stosować sprawdzone rozwiązania wzbogacone o nadtlenek wodoru oraz srebro. Wspomniany nadtlenek wodoru jest bardzo mocnym utleniaczem, odpowiadającym za niszczenie każdej patogennej mikroflory. Równocześnie srebro ma właściwości przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Wysokie stężenie obu substancji zawiera Sanosil S 015 HC. Jest on uznawany za środek do zadań specjalnych. Sprawdzi się on zatem świetnie w miejscach szczególnie narażonych na wirusy i inne patogeny. Dotyczy to także formy przetrwalnikowe – sporów.
Do środków w aerozolu wykorzystuje się urządzenia dezynfekujące w postaci sprężarek lub dysz, które równomiernie rozprowadzają środek z użyciem prądu powietrza. Sprzęt taki można zakupić lub wypożyczyć.
Metoda aerozolowa bardzo dobrze sprawdza się w pokryciu trudno dostępnych powierzchni. Jest to też dobre rozwiązanie w obszarach wymagających szybkiej dezynfekcji większej powierzchni 3D. Nie zabija ona jednak wszystkich patogenów dlatego powinno się ją łączyć z przecieraniem powierzchni środkami odkażającymi.
Regularna dezynfekcja zabawek i powierzchni jest kluczowa dla zdrowia dzieci. Dlatego istotne jest przeszkolenie personelu w zakresie przeprowadzania dezynfekcji oraz dokładne stosowanie się do wyznaczonego planu higieny. Równocześnie ważne jest, aby rodzice byli świadomi standardów, jakie powinno spełniać przedszkole i żłobek. Wysyłając nasze dziecko do przedszkola, chcemy wierzyć, że jest ono tam bezpieczne. Zależy więc nam, żeby przebywało w czystym i wolnym od wirusów otoczeniu.